18.12.2017 08:54 Wiek: 184 days
Kategoria: Historia

Inauguracja Akademii Niepodległości w Działdowie


11 grudnia 2017 r. w auli CKU w Działdowie zainaugurowano Akademię Niepodległości w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej "Pamięć i Tożsamość" w Działdowie, Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie oraz Burmistrza Miasta Pana Grzegorza Mrowińskiego. Akademię otworzył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

 

Na początku spotkania Pan Zenon Gajewski powitał organizatorów i zaproszonych gości, wśród których byli m.in. Senator RP Bogusława Orzechowska oraz Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.

 

Następnie głos zabrał prof. dr hab. Mirosław Golon - Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, który omówił w kilku słowach program spotkania.

 

Pierwszym prelegentem był dr Jarosław Szarek, który opowiedział o powstaniach w XIX w. Po nim swoje wystąpienie pt. "Polska na nowej mapie Europy. Polityka zagraniczna J.Piłsudskiego 1918-1935" zaprezentował dr hab. Krzysztof Kania (UMK).

 

Informacja: Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej "Pamięć i Tożsamość" w Działowie