07.09.2017 13:57 Wiek: 286 days

Kolorowy sierpień na podwórkach w Działdowie

Wakacje minęły, dzieci i młodzież wróciła do szkół wypoczęta z bagażem nowych doświadczeń i znajomości. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego odeszło lato, a my dokonaliśmy oceny i podsumowania zajęć zorganizowanych przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Działdowie.


Po raz drugi napisaliśmy projekt, którego najważniejszym założeniem było oderwanie dzieci i młodzieży od komputerów i zaproponowanie im gier i zabaw podwórkowych. Tym razem zmieniliśmy trochę formułę. To animator wchodził na podwórka i proponował dzieciom gry, zabawy oraz zajęcia plastyczne. Staraliśmy się wchodzić na podwórka, które nie posiadają placów zabaw. Swoim działaniem objęliśmy blokowiska przy ul. Kolejowej, Skłodowskiej, Pocztowej, Męczenników, Wyszyńskiego i Nidzickiej 3.

"Kolorowe podwórka", pod taką nazwą od 01 sierpnia do 31 sierpnia 2017 r. od poniedziałku do piątku, w godz. od 11:00 do 14:30 trwały ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży nad której bezpieczeństwem czuwał animator, wolontariusze i koordynator projektu. Czynnie włączył się również zarząd naszego oddziału. Oprócz zajęć sportowych - zabawy w chowanego, zamrażarkę, gry z chustami animacyjnymi, piłkę, hula hop, babingtona, klasy, kapsle i wiele innych, przeprowadziliśmy konkurs plastyczny na najładniej pokolorowany obrazek mówiący o bezpieczeństwie i zajęcia z zakresu umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

Wszystkie dzieci dzielnie uczyły się resuscytacji, zadawały wiele pytań i nie bały się podejmowania wyzwania jakim było ćwiczenie na fantomie za co otrzymały gadżety związane z bezpieczeństwem i zdrowym stylem życia. Spotkania na podwórkach cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. W zajęciach uczestniczyli także rodzice i dziadkowie.

 

Podwórka rozkwitały kolorowymi parasolami, które przyciągały i wciągały do wspólnej zabawy. Prowadziliśmy ważne pogadanki o przyjaźni, wolontariacie, szkole, odpowiadaliśmy na trudne pytania. Bezpośrednie relacje można było obserwować na portalu facebook.

 

Dzieci ze łzami w oczach nie żegnały się, lecz mówiły "do zobaczenia", deklarując swoją obecność na zajęciach w klubie integracyjnym, który wznawia działalność już od września w soboty od godz. 11-15.

 

Udział w projekcie był bezpłatny. Uczestnicy podczas zabaw otrzymywali słodycze,  napoje i drobne upominki.

 

Gry i zabawy podwórkowe zostały zorganizowane w ramach projektu "organizacja wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży jako integralny element całorocznej pracy socjoterapeutycznej i opiekuńczo wychowawczej" przy wsparciu finansowym Gminy-Miasta Działdowo.

 

Joanna Derbin